Get Adobe Flash player
דף הבית כלים ושיטות בתקשור השיטה האורגונומית
בקרו בדף הפייסבוק שלנו ועשו לנו לייק
מבוסס על הרצאות מפי רעיה כהן / בית הרייקי, ירושלים 

אזהרה: החומר בקורס זה מיועד להעשרה ולהרחבת אופקים בלבד ואין לבצע טיפולים בהסתמך עליו

תקשור - טיפול ארגונומי

 

האנרגיה האורגונומית

וילהלם רייךבשנות ה-30 של המאה העשרים, פרסם ד"ר ווילהלם רייך שהיה פסיכיאטר, פסיכואנליטיקאי וסופר יהודי אוסטרי, ונמנה על תלמידיו של זיגמונד פרויד, מחקר בו טען שגילה אנרגיה פיזיקלית חדשה הנמצאת בכל בעלי החיים ובאוויר אותה כינה בשם אורגון. רייך בנה מכשירים שכונו "צוברי אורגון" שתפקידם היה לצבור את האנרגיה ולרתום אותה לשם ריפוי מחלות כמו סרטן ולחיזוק האון המיני. טענותיו לא התקבלו על ידי הקהילה המדעית ובשנות ה-50 וה-60 אף הושמדו ספריו ומכשיריו ע"י ארגון התרופות והמזון האמריקאי (FDA). אולם, מאבקו של ה-FDA נגד גישתו של רייך לא העלימה את התורה והיא זכתה לממשיכים ולתלמידים רבים שפיתחו והעצימו אותה ואף משתמשים בה כיום לרווחתם ולתועלתם של מטופלים רבים.

 

הטענה לקיום אנרגיה, שהיא אנרגיית החיים, אינה חדשה, והייתה ידועה עוד טרם זמנו של רייך, והיא קיימת בתרבויות שונות מקַדמת דנא. אנרגיה זו, שיש המכנים אותה אנרגיה קוסמית, אחראית למצבו הבריאותי והנפשי של האדם ושל היקום כולו, והיא זוכה להסברים רבים ולשיטות שונות לניצולה לצורך ריפוי והקלה.

 

התיאוריה של הגופים האנרגטיים האופפים את גופו של כל אדם למשל, אינה חדשה ושיטות הריפוי באמצעות ההילה (הילינג), רייקי ועוד שיטות רבות אחרות - מבוססות כולן על איזון אנרגטי ותיעול אנרגיה זו כך שתביא את האדם למצב בריאותי תקין ויציב. 

 

השיטה הביואורגונומית

בשנת 1943 נולד בירושלים רפי רוזן שהיה לאחד הבולטים והוותיקים שבמפיצי רעיונות העידן החדש בישראל. רפי רוזן למד וחקר את תורתו של רייך, והיה לאחד המקדמים הראשיים של תורה זו. רוזן פיתח את הבנתו של רייך לכלל כלי שימושי לאבחון בעיות ולטיפול בהן - השיטה הביואורגונומית.

 

עיקר חידושו של רוזן היה בפיתוח הכלי לחישת האנרגיה של שדות האנרגיה הקוסמית. הוא גילה כי הכלי העדין והמשוכלל ביותר לחוש באנרגיה זו, הוא עפעוף העיניים. שרירי העפעפיים העדינים מגיבים בעפעוף, כאשר הם רפויים, לכל אינטראקציה עם שדות אנרגטיים קוסמיים.

 

רפי רוזן מצא שבאמצעות עפעוף העין הרגיש לכל שינויי בַּאנרגיה, ניתן לאבחן בעיות גופניות ונפשיות ולטפל בהן. את תגובת העין כעפעוף לתופעות אלו, הוא כינה בשם ה"חוש השביעי", שלטענתו אינו תכונה מולדת אלא נרכשת, שכל אחד יכול לפתחה. על פי גישתו, תחילתה של כל מחלה נפשית או גופנית, היא בהפרעה בגוף האנרגטי העוברת מאוחר יותר אל הגוף הפיזי. ולכן, ניתן באמצעות הטיפול האנרגטי למנוע מחלות אף עוד טרם הופעתן.

 

חישת האנרגיה באמצעות כפות הידיים

במקביל לשיטת עפעוף העין, התפתחה גם שיטה נוספת לאבחון התופעות המבוססת על אנרגיה זו - החישה באמצעות כפות הידיים (ראו בפרק הבא). מרפאים רבים מכירים את תחושת "הכדור" הנוצרת בין כפות הידיים, כדור הנוצר מריכוז האנרגיה בין שתי כפות הידיים בעת שמקרבים אותן אחת אל רעותה. הופעת האנרגיה או היעלמותה והשינוי בעוצמתה, כמוהם כתגובת העיניים בעפעוף.

 

המשלימים האנרגטיים

שיטת "החוש השביעי" או האבחון באמצעות האנרגיה בין כפות הידיים, הן תחילתו של המהלך. העפעוף או תחושת האנרגיה בידיים מאפשרים "רק" את האבחנה ואת זיהוי הבעיה. והשלב הבא הוא כמובן - הטיפול.

 

רפי רוזן פיתח תיאוריה אותה פרסם בספרו "אהבה עזה ממוות" (הוצאת תמוז, 1982) המדברת על ה"תלות האנרגטית" הגורסת שלכל אדם יש בן או בת זוג המהווים עבורו "משלים אנרגטי", גם אם אינם מכירים איש אתrozen2 רעהו או אף מודעים לקיומם.

 

תלות זו מאפשרת לבני הזוג האנרגטיים לחזק איש את רעהו (גם אם אינם מודעים לכך כלל ועיקר), אולם אַליה וקוץ בה, במצב של פגיעה קשה או מות אחד מבני הזוג, נוצרת שאיבת אנרגיה מהמשלים הבריא/חי, הגורמת לירידת רמת האנרגיה בגופו, ולחשיפת גופו למחלות ודוויים.

 

כאמור לכל אורגניזם חי יש המשלים האנרגטי. המשלים של אדם זכר תהיה נקבה ולהפך (ויש הטוענים שמצב זה משתנה כאשר מדובר בזוגות הומוסקסואלים). כאשר שני בני זוג משלים נפגשים בחייהם הפיזיים, ונוצר ביניהם קשר מיני, אנרגטית החיים שלהם נפתחת בעצמה רבה. על כן לא נמצא השלמה אנרגטית בין הורים לילדים או בין אחים.

 

ערבול משלימים

השיטה לטיפול המבוססת על המשלימים האנרגטיים, נקראה ע"י רפי רוזן "טכניקה של ערבול המשלימים האנרגטיים" והיא גורמת לטעינת אנרגיה אין סופית הממלאה כל מחסור ובולמת באחת את משיכת האנרגיה על ידי המשלים, משיכה שממנה מתחילות מרבית בעיות הבריאות. הצמדת המערכות האנרגטיות של המשלימים גורמת להגברה מידית של השדות האנרגטיים של שני בני הזוג, כך ששדות האנרגיה שלהם מתפשטים עד אינסוף. במצב זה, מהווים השדות האנרגטיים של האורגניזם כוח חיסוני וכוח ריפוי חזקים ביותר.

 

אפשר לזמן ולאבחן את המשלימים האנרגטיים מכל זמן בעבר, לאתר טראומות שסגרו את השדות האנרגטיים והחלישו אותם ובעזרת ערבול לטפל בבעיה. המערכת האנרגטית מרפאת את עצמה ואת הגוף שהיא קשורה אליו ביעילות מפתיעה כאשר השדות האנרגטיים שלה מתחזקים באמצעות ערבול המשלימים האנרגטיים.

 

מציאת המשלים האנרגטי תאפשר את ערבולם והגדלת הרמה האנרגטית למצב הרצוי של המטופל. אולם יש גם שיטות נוספות. ד"ר נאדר בוטו (קרדיולוג מבית חולים בילינסון במרכז רבין בפ"ת) למשל, פיתח שיטה הנקראת "שטיפה אנרגטית", בה הוא משכיב את המטופל על המיטה, ולאחר אבחון הבעיה בדרך של עפעוף, הוא טוען, באמצעות כפות ידיו, את גוף המטופל באנרגיה רבה.

 

אל השיעור הקודם אל השיעור הבא