Get Adobe Flash player
דף הבית עולם התקשור רסיסי נשמה
בקרו בדף הפייסבוק שלנו ועשו לנו לייק
מבוסס על הרצאות מפי רעיה כהן / בית הרייקי, ירושלים 

אזהרה: החומר בקורס זה מיועד להעשרה ולהרחבת אופקים בלבד ואין לבצע טיפולים בהסתמך עליו

תקשור - אחזור חלקי נשמה

 

תהליך ריפוי חשוב מבוצע באמצעות החזרת חלקי נשמה. תהליך זה נעשה בדרך כלל בשיטת טטה הילינג, שאינה נושא שעור זה, אך חשוב שהמתקשר יחווה את התהליך בעצמו ולו גם פעם אחת.

 

במאמר זה נסביר כיצד נפרדים חלקי הנשמה, ומה חשיבות איסופם חזרה. המאמר לקוח מתוך מידע הנמצא באתר Shaman Links המרכז מידע אודות טיפול בשיטות הנהוגות ע"י שמאנים. בפרק הבא, נציג שיטת לאיסוף חלקי נשמה ע"י מדיטציה.

 

אחזור חלקי נשמה

הנשמה החופשית

בשאמניזם מקובל להאמין כי חלק מנפש האדם חופשי לעזוב את הגוף. הנשמה היארכז אומנות הריפוי השמאני. השמאנים משנים את מצב תודעתם ומאפשרים לנשמה החופשית שלהם לנסוע ולאחזר חכמה עתיקה וכוח שאבד.

 

יכולתו של חלק מהנשמה לעזוב את הגוף באופן חופשי, הוא יעשה זאת בעת חלימה, כדי להגן על עצמו ממצבים שעלולים להזיק להם בין אם הם רגשיים או פיזיים . במצבי טראומה, עלולה פיסת נשמה לאבד את יכולתה לחזור לגוף בעצמה, ואז מוטל על השמאן להתערב ולהחזירה.

 

סיבות ליציאת חלקי הנשמה

ישנן סיבות שונות לאבדן נשמה. נשמתו של אדם שעבר התעללות עשויה לעזוב כדי להגן על עצמה. לפעמים כילד , מריבות של הורים עשויים לגרום לחלק מנשמה ילדם להסתתר. כדי להימנע מהשפעתה של תאונה טראומטית העומדת להתרחש - עשוי חלק מהנשמה לעזוב. בפרידה מאדם אהוב יכול לגרום לרסיס נשמה לעזוב עד שהאדם יהיה מוכן להתמודד עם אבלו.

 

כל אלה הם מנגנוני הגנה בריאים ובמקרים מסוימים חלק מהנשמה יחזור בעצמו. אך באותם מקרים בהם רסיס הנשמה שעזב אינו מוצא את דרכו חזרה או לא מודע לכך שכבר בטוח לחזור, יצטרך השמאן לסייע לחזרה.

דרך נוספת לאבד חלק או רסיס נשמה היא בנתינתו למישהו. כאשר שני אנשים מאוהבים, או שהם בני משפחה, הם מעניקים לעתים חלק מנשמתם - לאהובם. רצונה של אם להגן על ילדה או בני זוג החוששים ליקיריהם, יגרום להם להעניק פיסה מנשמתם. סוג זה של החלפת נשמה נראה הגיוני אך לרוב הוא אינו רעיון כה טוב. אדם לא יכול להשתמש בנשמתו של אדם אחר, ולו רק מהסיבה הפשוטה כי הרסיס שקיבל, אינו חלק מהנשמה שלו והוא מוצא עצמו מתמודד עם אנרגיה בלתי ניתנת לשימוש. גם הנותן מוצא עצמו מוחלש עקב אובדן פיסה מנשמתו, המסע שלו נעשה קשה יותר, מכיוון שחלק מנשמתם אינו נוכח באופן מלא במהלך חייהם.

מכיוון שאף אחד, מעולם, לא לימד אותנו על אובדן רסיסי נשמה, אנו משתפים את חלקי נשמתנו באופן לא מודע. אך ככל שאנשים נעשים מודעים יותר לדינמיקה הזו, הם יכולים למצוא דרכים מעצימות יותר של שיתוף אהבה וחיבה במערכות היחסים הקרובים שלהם.

 

סיבה נוספת לאובדן נשמה נקראת "גניבת נשמה", אם כי נראה שנכון יותר יהיה לכנות זאת כ"הלוואה". כאמור, האדם הממוצע לא מודע לדינמיקה של הנשמה, ועל כן גניבת נשמה יכולה להיות חפה מכל פשע. אתה רואה מישהו עם הרבה אנרגיה ואתה רוצה לשאול חלק ממנו. אתה מפחד לאבד מישהו - אתה לוקח "חתיכה ממנו", כך שתמיד חלק ממנו יהיה אתך. אבל, גניבת נשמה יכולה להיות גם דרך לשלוט באחר למשל, כדרך של התעללות בבן זוג. כשאתה לוקח את חלקים מנשמתו של מישהו - אתה פוגע בכוחו של אותו האדם .

 

חשוב לדעת שאף אחד לא יכול לקחת את הנשמה שלך ללא הסכמתך. אם מישהו גנב את הנשמה שלך - כנראה שבדרך כלשהי אפשרת לו את זה. אם נוצרת אצלך התחושה שמישהו "מושך בנשמה שלך", החלט בתוך עצמך, בהחלטה איתנה, שאף אחד לא יוכל לגעת בה.

 

תסמינים של אובדן נשמה

אובדן נשמה דומה למושג הפסיכולוגי של ניתוק. חלק מהתסמינים שמצביעים על אובדן נשמה, כוללים דיכאון, תחושה של חוסר שלמות, חוסר יכולת להתקדם בנושא מסוים, אובדן זיכרונות, תחושה של אנשים שהם "איבדו שליטה על חייהם", אנשים שאומרים ש"הרגשתי חלק ממני מת" כאשר ... , או אנשים שאומרים "אני מרגיש כאילו מישהו מסוים גנב לי את הנשמה". אובדן נשמה מלווה לעתים קרובות בתחושת אובדן וחסר.

שפת היומיום יודעת להתייחס לכך, גם בלי משים כמו המשפטים "משהו בתוכי אבד אחרי שאבדתי את העבודה שלי" או "יותר לא הרגשתי אותו הדבר אחרי התאונה".

תרדמת (קומה) היא מצב של אובדן נשמה קיצוני, שבו חלק הנשמה הנמצא מחוץ לגוף גדול מזה שנשאר, והיא מפעילה סוג של תכונת הגנה. אם הגוף סובל מכאב רב, או אם הנשמה זקוקה לזמן כדי לשקול את מצבה - תרדמת תספק את הזמן הנדרש . הלם הוא עוד סימפטום של אובדן נשמה, שבו נשמתו של האדם עדיין לא שבה , או לא נכנסה לגוף באופן מלא.

לעתים קרובות מבקש האדם לחבור מחדש אל חלק נשמתו האבוד. רצון זה מסביר את הדחף לחזור למקום או לאדם גם כאשר אין הוא מוצא כל סיבה לעשות זאת. גם מחשבות אובדניות יכולות לנבוע מהרצון להתאחד עם חתיכות הנשמה האבודות.

 

תהליך הנשמה אחזור

שמאן החושד במצב של אובדן נשמה, יעבור "מסע שמאני" כדי לקבוע אם יש צורך להחזיר את פיסת הנשמה בשלב זה. ברגע שפעולת הריפוי המתאים נקבעה ,השמאן יבצע מסע נוסף, והפעם כדי לאחזר את כל חלקי נשמה שרוצים לחזור.

 

על פי הפרקטיקה שנלמדה בארצות הברית ובחלקים רבים של העולם ,השמאן מביא אתו את חלקי הנשמה שאבדו בעת החזרה מהמסע. המרפא "נושף" אז כל רסיס נשמה לתוך הגוף של הלקוח, כל רסיס בנפרד, תוך התמקדות שמהות הנשמה אכן ממלאת את גופו של האדם.

 

לרוב, אדם לא יעשה זאת לעצמו. מרכיב חיוני של ריפוי שמאני הוא האהבה המוקרנת בעת שמישהו מבצע עבורך את הריפוי והתחושה שהיקום כולו רוצה את הטוב ביותר עבורך. תהליך זה גם אינו מהלך שקל לו לאדם לבצע את על עצמו. אך אין זה בחזקת בלתי אפשרי. ניתן למשל לבקש מחלקי הנשמה לחזור ע"י העלאת הבקשה אל היקום כולו, או לבקש מהמדריכים הרוחניים של האדם שיחזירו אליו את חלקי נשמה. זה בהחלט בכוחו של הפרט לשחרר חלקי נשמה שאבדו למשל בשל שיתוף נשמה.

 

אל תתעלם מהחשיבות שביצוע אחזור חלקי הנשמה יעשה מישהו, רק כי אתה מרגיש שאתה חייב לעשות את זה בעצמך. חשוב שהאדם יהיה פעיל בריפוי עצמו, אך עיקר חלקו הוא בתקופה לאחר שחלקי הנשמה כבר הוחזרו. הצלחת תהליך אחזור נשמה תלוי רבות ב"קבלה" – התהליך שהאדם צריך לעבור אחרי חזרת רסיסי הנשמה. כך שבין אם אתה עוברים את התהליך בסיוע מטפל שמאני ובין אם לאו, אל תשכח את המרכיב החיוני הזה.

 

בעת ביצוע אחזור חלקי נשמה, המטפל השמאני ייצור מרחב מקודש בשבילך, מקום שיגן עליך מפני הפרעות העולם החיצוני, ואם במהלך אחזור הנשמה - תיחשף לפגיעוּת, המטפל השמאני יגן עליך מפניה. זו רק סיבה נוספת מדוע רצוי לעבור את התהליך באמצעות מטפל ולא באופן עצמאי.

 

חזרתה של הנשמה

בתרבויות ילידים עם שמאנים פעילים, אנשים לא יישארו זמן רב ללא חלקי נשמה. החזרה מלווה לעתים קרובות בחגיגה או בברכה משמחת מבניה משפחה. בתרבות המערבית לעומת זאת, חיים שלמים יכולים לחלוף בטרם שחלקים מסוימים חוזרים הביתה, כך שאחזור הנשמה הוא קצת כמו חזרתו של בן אובד. בכל המקרה, חשוב לחגוג את חזרתה של המהות חיונית שלך, באותו אופן בו היית חוגג את שובו של אדם אהוב שאבד לזמן רב.

תגובות אנשים אחרי אחזור הנשמה שונות ומגוונות כמגוון הרחב של אנשים בעולם. אתה ייחודי וכך גם חלק נשמתך החוזר. לשיבה יש משמעות שונה אצל אנשים שונים כך שחשוב לא לחוש שום דעות קדומות כלפי מה שאתה עשוי להרגיש. יש אנשים שמרגישים שמחה גדולה, ואחרים עצב. חלק מהאנשים ירגישו מלאים יותר, ויש שירגישו קלים יותר, יש גם שלא יחושו בהבדל... והרשימה ארוכה.

 

חלק מן היתרונות שנחוו על ידי אנשים שקיבלו אחזור נשמה כוללים יכולת טובה יותר לקבלת החלטות בחייהם, תחושה של נוכחות מוגברת בחייהם הם, יכולת להצליח במשימות שכשלו בעבר, תחילתו של תהליך צמיחה או ריפוי חדש, יכולת להתחיל להתמודד עם האבל ועוד ועוד. ייחודיותו של האדם מתבטאת גם בתוצאות השונות מאחזור חלקי נשמתו. מטפל מנוסה באחזור רסיסי נשמה יכול לומר לך אילו מתנות חוזרות באופן מלא יותר עם חזרתם של חלקי הנשמה השונים. למשל, חזרת היכולת שלך לתקווה או לאמון בעצמך. המטפל לא יכול להגיד לך מראש מה יהיו התוצאות. יתכן שאחזור הנשמה ישלים תהליך ריפוי, או אולי יתחיל עבודת ריפוי חדש וצומח.

עם חזרתם של חלקי נשמתך עליך לגלות פתיחות רבה, לא רק כדי שתוכל לקבל באופן מלא את מה שחזר, אלא גם כדי שתוכל להבחין בסממנים של צרכים חדשים בחייך. ייתכן שאתה צריך להנות יותר כדי לענות על צרכי החלקים שחזרו, אולי אתה צריך לצאת יותר ואולי להיכנס לתקופה של התבוננות עצמית.

 

ייתכן ששובם של חלקי הנשמה יתחילו תהליך ריפוי חדש ואולי אחזור הנשמה היה המהלך האחרון בתהליך הריפוי שלך. אדם חייב להקשיב לעצמו על מנת שאחזור חלקי הנשמה יהיה אכן יעיל. אתה חייב לטפל בעצמך כאילו נולדת מחדש, ולתת לעצמך כל מה שנדרש.

 

אל השיעור הקודם אל השיעור הבא