Get Adobe Flash player
דף הבית ניקוי פנימי חופש הבחירה
בקרו בדף הפייסבוק שלנו ועשו לנו לייק
מבוסס על הרצאות מפי רעיה כהן / בית הרייקי, ירושלים 

אזהרה: החומר בקורס זה מיועד להעשרה ולהרחבת אופקים בלבד ואין לבצע טיפולים בהסתמך עליו

תקשור - הבחירה החופשית ומפגש עם האישיויות הפנימיות

 

חופש הבחירה הפנימי הוא מושג מתעתע. ליד אנשים רבים המאמינים שחופש הבחירה שלהם פתוח וחופשי, ישנם אחרים החושבים שאין הוא אלא מונח תאורטי שלא קיים בַּפּועל. לדעתם, חופש הבחירה שלהם נשלט בידי אחרים. 

 

מי משתי דעות קיצוניות אלה צודק, מי קרוב יותר לאמת? התשובה על כך עשויה להיות סובייקטיבית (אופיו של האדם) או אובייקטיבית (הסביבה בא חי האדם) אך לשתיהן יש מכנה המשותף. שתיהן מגדירות את חופש הבחירה ב-"יכולתי לפעול בסביבה בה אני נמצא, ומול החברה שבה אני חי".

 

שתי הגישות גם יחד לא מתייחסות לבסיס האמיתי של חופש הבחירה – אני עצמי. לו ניתן לי הדבר, האם הייתי מסוגל לבצע בחירה חופשית? או אולי יש בתוכי "ישויות" אחרות המדברות בקולות שונים ובולמות את חופש הבחירה האמיתי, שלי, הרצון האמיתי שלי?

 

הדיון בחופש הבחירה צריך להתחיל על כן בהתבוננות פנימה. הדיון הנכון בחופש הבחירה יכול להתבצע רק כאשר האדם לומד להכיר את גבולות ומגבלות המערכת הפנימית שלו. רק היכרות זו תאפשר לו להתעלות מעליהם. אנחנו שבויי התרבות בה גדלנו, ועולם האמונות ותפיסת העולם שלנו התגבש בגיל צעיר ולכיוון מסוים, וכבר משחר נעורינו נוצקו בנו הערכים, הציפיות החברתיות והמשפחתיות, וכל אלה מכתיבים את הבחירות שלנו במהלך חיינו.

 

אם וכאשר נבחן מחדש את הבחירות שלנו, נמצא לא פעם שבחירה שנראתה כה נכונה בזמנו, לא התממשה כך. אז מה השפיע עלינו לקבל החלטה שבמבחן הזמן נראית שגויה? האם באמת ההחלטה שעשינו הייתה מתוך רצון חופשי שלנו, מתוך "בחירה חופשית"?

 

ואז, כשנחקור בנפשנו פנימה, נגלה שקיימת מערכת שלמה, לא-מודעת, ש"מנהלת" אותנו. היא מורכבת מפחדים, ספקות, אמונות מגבילות, אסוציאציות אישיות ומאגר שלם של חלקי אישיות שפועלים לפי ה"תסריט" שנוצר במהלך חיינו ומרגע לידתנו, וחלקי אישיות אלה מפעילים אותנו ככפתור אוטומטי.

 

בנוסף לאישיות המרכזית שבאמצעותה אנו מתבטאים ואיתה אנו "מופיעים בציבור", יש לכל אחד מאיתנו אישיויות משניות שנחבאות בתוכנו פנימה, ברובד התת מודע, אשר מבקשות בדרך זו או אחרת, להתבטא ו-"לקבל במה". אם נזהה את כל חלקי האישיות האלה וניצור בהם שינוי מודע – נוכל להגיע לחופש בחירה גבוה יותר, והחשוב מכך – נכון יותר.

 

זיהוי ישויות אלו ותקשור עימן יאפשר לנו להיוודע אל הקולות הפנימיים הפועמים בנו, אלה שלעתים קרובות אין אנו מקשיבים להם, או אף מתעלמים מהם ומדחיקים אותם. העלאתן של האישיויות הפנימיות על פני השטח מאפשרת לנו להכיר אותן, והרשות שאנו נותנים להן להשמיע את קולן ולהתבטא בחופשיות מאפשרת לנו להכיר ולהוציא לאור את הצדדים הכמוסים של עצמנו, לשחרר חסימות, ולסלול בכך את המשך דרכנו הרוחנית.

 

החיפוש אחר ישויות אלו, גילוין ו"הוצאתן אל האור" נעשית בדרך של מדיטצייה בה אנו פונים אל כל הדמויות הפנימיות המסתתרות בתוך תת המודע שלנו ולהעז "לדבר איתן", ולתת להן במה.

 

כדי לזכות בחופש יש להעמיק וללמוד את מפת הפוטנציאלים שלנו, את מפת החיים ואת הדפוסים האישיים. הדרך להתעלות מעל הדפוסים המעכבים ולצאת לחירות אמיתית סלולה ע"י תהליכי מודעות וכלים ייחודיים.

 

רק כאשר נסכים לשאול את ארבע שאלות הבאות ולענות עליהן תשובות אמיתיות, המתמודדות גם עם הישויות הפנימיות, נוכל להגיע אל החירות המיוחלת:

  • "מי אני"? מה מבנה הפוטנציאל שלי? מהם הייעוד והשליחות שלי?
  • מהי הדרך המתאימה לי, הדרך הייחודית שלי?
  • מהם הדפוסים החוזרים שעלי לטפל בהם?
  • לו אני בחופש מוחלט, מהי היתה הבחירה שלי?

 

הערה: מתן הדרור לישויות אלו עשוי להיות בעייתי בעת שאנו פונים אל ההדרכה הרוחנית שלנו. במצב זה, עשויות הדמויות הפנימיות האלו, שהכרנו אותן ושחררנו אותן, לעלות מתוך תת ההכרה ולהופיע. וכאשר אנו מבקשים להיפגש עם המדריך הרוחני, אנו עלולים לחשוב בטעות שאלו הם המדריכים. אולם, כאשר נותנים להם להתבטא, ומכירים בקיומן, הן מפנות את הדרך לישויות המדריכות.

 

ניקוי פנימי והתכוונות לקראת ההסתכלות פנימה

תהליך חשוב שעל המתקשר לעבור, הוא ניקוי הצ'קרות ואנרגיית החיים שלנו. בתהליך זה, אנו מסיעים את אנרגיית החיים שלנו (קי או צ'י) המרוכזת באזור צ'אקרת המין, מרכז החיים שלנו (אזור ההרה) לאורך גופנו ולבסוף שולחים לאדמה את כל האנרגיה לה איננו זקוקים ויונקים את האנרגיה הטהורה והטובה.

 

תהליך זה נעשה באמצעות מדיטצייה, שאת הסברה ראו בפרק בתפריט זה

אל השיעור הקודם אל השיעור הבא