Get Adobe Flash player
דף הבית צרפת לפני המהפכה הצרפתית צרפת לפני המהפכה
מבוסס על הרצאות מפי דר' עמיאל אונגר

תולדות המחשבה המדינית

 

רקע הסטורי - צרפת במאות ה-17 וה-18   

louis-xivלואי ה- 14 ששלט צרפת בין השנים 1660-1720, היה המלך שהביא לבשלות מלאה של הגישה האבסולוטית. המלך הפעיל שלטון ריכוזי חזק שפעל באמצעות מערכת פקידותית איתנה. מדיניותו שברה את כוחה של האצולה שהפכה למעמד של נהנתנים שרמת מעורבותם וכוחם בשלטון עצמו היו נמוכים מאוד. פעילותו זו מביאה את צרפת לכלל הישגים נכבדים בכל התחומים. הכלכלה שיגשגה, המדינה זכתה להצלחה פוליטית ומדינית והפכה להיות למעצמה. התפתחות תרבותית הגיעה להישגים שביניהם ניתן לציין את אומנות הבארוק שהגיעה להישגים רבים, ריקוד (הבלט מגיעו לשיאו בימיו), התיאטרון, נטיעת גני וורסאי המפורסמים עד לימינו ועוד.


לואי ה- 14 נולד בשנת 1638 וירש את כס המלוכה בהיותו בן 5 בשנת 1643. להשפעה ממשית בשלטון הוא הגיע רק בשנת 1661 בהיותו בן 23 עם מותו של הקרדינל האיטלקי מזרין שהיה שליט צרפת בפועל. לואי ה-14 שלט בצרפת עד ליום מותו בשנת 1715 והיה למלך שתקופת שלטונו היתה הארוכה ביותר הידועה באירופה. 


שנת 1668 היתה שנת מפנה. לואי ה- 14 שולט בפועל זה שבע שנים ובאנגליה מתחוללת המהפכה ה"מפוארת" שהדיחה את ג'יימס השני לבית סטיוארט והעלתה לשלטון את וויליאם מאורנג' ההולנדי. בצרפת התחיל המלך במהלך נגד ההוגנוטים (הפרוטסטנטים), מהלך שהביא בשנת 1685 לגרוש של כ- 200,000 מהם. לו היה המלך מתנהג על פי התורה האבסולוטית המקורית, גרסה דבודין, הוא היה אמור להניח להוגנוטים לקיים את אמונתם. אולם הן בגלל התפיסה הריכוזית שלו והן לאור היותם קבוצה ייחודית ומצליחה שגרמה לקנאה ולשנאה, ראה בהם המלך איום. צעדו זה הביא אמנם לעלייה בפופולריות שלו לטווח קצר, אך גם לפגיעה בכלכלת המדינה. הסתבר שיציאה כה מסיבית של אוכלוסין פגעה במשק הן בטווח המיידי והן בטווח הארוך כשאנשי מפתח במשק כמו גם "מוחות" חשובים יצאו מן המדינה. פעולות אלו של המלך, ומסעי כיבוש מוצלחים שלו באירופה ככיבוש בלגיה, הביאו להקמת קואליציה נגדו. הקואליציה הוקמה ע"י המלך וויליאם מאנגליה ומי שניהל אותה בפועל היה הדוכס ממרלבורו – צ'רצ'יל. מהלכים אלו הובילו לעידן של משבר כלכלי בצרפת, משבר שמאוחר יותר היה הזרז העיקרי לפרוץ המהפכה הצרפתית (1789).


המצב הפוליטי מדיני בצרפת הוביל להיווצרות תהיות לגבי השיטה האבסולוטית. שאלות כמו "מה קרה שצרפת נכנסה בתחום הכלכלי לעידן של בעיות שהובילו  למיסוי כבד?" ו-"איך זה שברוב העימותים בין צרפת ואנגליה שהיו במהלך המאה ה- 18, היתה ידה של אנגליה על העליונה?" התעוררו.


שאלות כאלו שהתעוררו בתקופה זו, תקופה שאופיינה בפריחת ההשכלה הכללית שבה מוצבים סימני שאלה על שאלות ובעיות מסורתיות, עוררו ספק גם לגבי יתרונה של השיטה האבסולוטית לעומת שיטות אחרות, ומחשבות על פיתוח שיטות מדיניות חדשות החלו לצוץ.


הרהורים אלו העלו שתי גישות לפיתרון. גישה אחת מיוצגת ע"י מונטסקיה והשניה ע"י רוסו. 

 

וקצת רכילות על לואי ה-14...

שמועות רבות בנות זמנו טענו שלואי ה-13 לא היה אביו. יחסי הזוגיות של לואי ה- 13 ואשתו אן מאוסטריה היו יחסי שנאה ותעוב הדדיים, והאבהות על לואי ה- 14 יוחסה לרבים וטובים אחרים... היו שמועות שהאב היה הדוכס מבופור (Duc de Beaufort), שמועות אחרות טענו בתוקף שהאב המאושר לא היה אלא הדוכס האנגלי של בקינגהאם, שהיה גם הוא מאהבה. או שמא היה זה דווקא המאהב המסתורי, אחד שלא נודע אלא בראשי תבות שמו בלבד - CDR? אולם השמועה העקשנית מכל היתה שהאב האמיתי היה המאהב האיטלקי, הקרדינל מזרין שהיה גם השליט בפועל של צרפת לאחר מות לואי ה- 13 למשך 18 שנה.

  • ספור מפורסם אחר הוא ספורו של "האיש במסכת הברזל" שהיה אדם הכלוא בכלא הבסטיליה בימי המלך לואי ה-14. אדם זה זכה מצד שלטונות הכלא לכבוד של נסיך, חי את כל חייו כשהוא עוטה מסכת ברזל, ומעולם לא נחשף ברבים. אגדות רבות נקשרו באשר לנסיבות כליאתו ולסיבות להסתרת פניו. קיימות התייחסויות כתובות רבות באשר לאדם זה. הוגה הדעות וולטר שישב בכלא באותה תקופה, כתב עליו עדות ארוכה, ואלכסנדר דיומא (שלושת המוסקיטרים) אף חיבר ספר מפורסם בעניין. ההסבר הנפוץ באשר לזהותו ולמיסתוריות של איש זה היה, שהאיש לא היה אלא אביו האמיתי של המלך שרצה להסתיר את הדמיון שביניהם. הסבר אחר היה, שהוא היה בעצם "היא" – אחותו של המלך שידעה את זהות הוריו, ועוד הסברים רבים אחרים.
  • דימוי השמש של לואי ה 14
  • לואי בחר לעצמו כסמל, את השמש. השמש על פי דעתו היא הגוף השמימי המעניק חיים לכל הברואים, השולט ומכוון הכל בין זריחה ושקיעה. השמש קשורה עם אל השלום והאומנות - אפולו. כמו אפולו כך גם המלך הלוחם לואי ה- 14 הביא שלום, היה פטרונם של היוצרים והאמנים וחלק עם כולם את נדיבות ליבו. הערכתו העצמית את עקביותו בעבודתו היתה סיבה נוספת להשוואה אל השמש. הפאר וההדר שאיפיינו את מלכותו הקנו לו את הכינוי "מלך השמש".
  • לואי ה-14 נודע בממרה המפורסמת "המדינה, זה אני" ובשפת המקור: L'Etat, c'est moi.
אל השיעור הקודם אל השיעור הבא