Get Adobe Flash player
דף הבית ההגות היוונית יון העתיקה
מבוסס על הרצאות מפי דר' עמיאל אונגר

תולדות המחשבה המדינית - יוון העתיקה

 

רקע הסטורי של יוון

המאה השמינית שלפני הספירה סיימה תקופה אפילה בתולדות יוון והחלה התקופה שנודעה מאוחר יותר כתקופה הקלאסית. התקופה אופיינה ע"י ארבע ארועים חשובים: הופעת הפוליס – עיר/מדינה, התישבות רחבה, יצירת החוקים והופעת שלטון הטיראנים. הפוליס, היתה אזור עירוני המורכב ממיעוט של אזרחים שנוהל לרוב בדרך של דמוקרטיה או שלטון אריסטוקרטי (באתונה למשל רק כ 15% מהתושבים היו אזרחים והיתרה כ- 100,000 אנשים היו עבדים וצמיתים. בספרטה המצב היה אף קיצוני יותר, רק 2% מהאוכלוסיה היו אזרחים כשלידם חיים כ- 200,000 עבדים). החברה, שעד למאה זו היתה חברה אגררית (חקלאית) בעיקרה שנוצלה ע"י המעמד האריסטוקרטי, יצרה דרישות של שותפות בשלטון. הופעת הפוליס והתארגנות "עירונית" יצרה מעמד של מתעשרים חדשים שדרשו את "שלטון העם", הדמוס, והביאו לעליית הדמוקרטיה.

 

במהלך המאה השישית נוצרו בריתות פנים יווניות בין הפוליסים השונים. הברית הגדולה מכל, היתה הברית הפולופנזית שכללה חלקים נכבדים של יוון. הברית הוכיחה חוסר רצינות כבר בתחילת המאה החמישית (ובעצם בשנת 499 לפנה"ס) - כשהחלה מלחמת יוון פרס. ספרטה התכחשה להסכמים והותירה את אתונה לבד במערכה. השלב הראשון של המלחמה נמשך כעשרים שנה ובמהלכו היה שני ארועים חשובים - הקרב המפורסם ליד מרתון (שנת 490) והשתלטות הפרסים על אתונה שהעלו אותה באש וגרמו לכל תושביה להמלט (481). רק בשנת 479 עם הצטרפות ספרטה, הובסו הפרסים.

 

סיום המלחמה שינה דרכי חיים ביוון. בעקבות המלחמות התפתח הצי הימי, והסחר הימי והבינלאומי החל להתפתח. יוון עצמה נחלקה בין שתי הגמוניות:

  • הברית האטית-דלית במזרח יוון שהיתה נתונה להשפעת אתונה. הברית התפשטה והרחיבה את השפעתה ואת גבולותיה על רוב איי הים האיגאי וערי החוף שבמערבו צפונו ומזרחו של הים תוך הנחלת הגישה הדמוקרטית.
  • הברית הפולופנזית שהיתה נתונה להשפעת ספרטה. ברית זו ניהלה אורח חיים אגררי (חקלאי), שלטון אריסטוקרטי, והרחיבה את שלטונה על מרבית חלקו המערבי של חצי האי הבלקני ויצרה קשר והשפעה אפילו במקודוניה שבצפון.

היחס באתונה כלפי ספרטה היה שנוי במחלוקת. היתה גישה יוונית לאומית מתונה שדיברה על שיתוף פעולה בין השתיים, ולעומתה גישה שדרשה הרחבה אגרסיבית של החשיבה הדמוקרטית כדרך להרחבה והגדלה של הסחר הבינלאומי. הגישה המתונה ניצחה, ונוצרה תקופה של שיתוף פעולה בין שתי ההגמוניות. אולם, בשנת 464 פגע רעש אדמה חזק בספרטה, וזו דחתה באופן מעליב את הצעת העזרה של האתונאים. המתח בין השתיים גבר, חיכוכים צבאיים הלכו והתגברו, ובשנת 431 פרצה המלחמה הפולופנזית שנמשכה עד לשנת 404. המלחמה עברה תהפוכות רבות כולל תקופת שלטון אכזרי של "30 הטיראנים הספארטניים" ונסתיימה בנצחון ספרטה ששלטה מעתה על אתונה. בגלל חוסר המסורת השלטונית של הספרטנים לא היה שלטון זה אפקטיבי תמיד - לעיתים היה תקיף וחזק ולעיתים נחלש. השלטון נמשך עד לשנת 371. שנה בה נערך קונגרס שלום בינה לבין אתונה, וקרב נגד פלופנסוס אליו נכנסה ספרטה מיד לאחר הקונגרס, קרב בו הובסה. נפילת ספרטה היתה סופית, והעיר ירדה מעל במת ההיסטוריה כגורם משפיע. הימים הם ימי אפלטון שנולד בעת המלחמה הפולופנזית ונפטר בשנת 346. תלמידו, אריסטו היה מורה אישי של המנהיג החדש של העולם העתיק – אלכסנדר מוקדון, שייסד את האימפריה ההלניסטית ושם סוף ליוון ה"קלאסית".

 

אל השיעור הקודם אל השיעור הבא