Get Adobe Flash player
אזהרה: החומר בקורס זה מיועד להעשרה ולהרחבת אופקים בלבד ואין לבצע טיפולים בהסתמך עליו

שחזור גלגולים: הגישה ההולגרמית

הגישה ההולגרמית - דרך נוספת להיכנס לגלגול

עד עתה, שיטת הכניסה אל הגלגול הייתה דרך הדלת "שקוראת למטופל". השיטה ההולגרמית, שיטה בעלת שלושה מימדים, היא שיטה מהירה לכניסה אל הגלגול מבלי לחכות לדלת ש"תקרא" לו.

 

התמונה התלת מימדית של הטיפול

הגישה ההולגרמית

את הנושא עימו נכנס המטופל אפשר לראות בשלושה מימדים: המימד השכלי, המימד הפיזי, והמימד הרגשי.

 

גישה זו נמצאת בבסיס שיטת הטיפול "התמקדות" (Focusing) שפותחה עוד בשנות ה-60 ע"י פרופסור יוג'ין והמתבססת על גישה פסיכולוגית הקושרת בין התחושה לבין ביטוייה הרגשיים והפיזיים.

 

הנחיה באמצעות השיטה ההולוגרמית

באומרנו "השיטה ההולגרמית", אנו מתייחסים לגישת תלת המימד בה אנו משתמשים כדי להקל על תהליך הכניסה של המטופל אל הגלגול הרלוונטי.

 

לנושא עימו נכנס המטופל יש כאמור שלושה מימדים: מימד הפיזי, מימד השכלי, והמימד הרגשי. אתה, המטפל יכול להשתמש במשולש הזה באופן הבא: כשמטופל נכנס להיכל שאל אותו את השאלה הבאה: "כשאתה חושב על הנושא שאותו אתה רוצה לחקור, איזה רגש זה מציף בך?"

המטופל יציין תחושה אחת או רבות. הוא יכול להגיד תסכול, ייאוש, כעס, חרדה, עצב מציף אותי, ובעצם, הוא יכול להביע שלל רגשות שונים.

 

כעת שאל אותו: "איפה בגוף אתה ממקם את אותו רגש, את אותה תחושה? איפה אתה חש אותה בגופך?" התשובה יכולה להיות בכל מקום. לרוב, המטופלים ימקמו אותה בבטן, בלב ובגרון. אלה המקומות השכיחים.

 

מטרת התהליך ההולוגרמי היא לקשר בין השכל (המחשבה על הנושא), הרגש (הרגש שנוצר כתוצאה ממחשבה זו) והמיקום הפיזי בגוף. כעת הנחה את המטופל להניח את ידו על המקום בגוף בו הוא חש את העצב, הכעס או כל רגש אחר שציין, ואמור לו: "ברגע שתניח את היד על המקום, הדלת תפתח, ואתה תכנס פנימה".

 

תהליך זה מכניס את המטופל במהירות לתוך הגלגול והוא יעיל במיוחד למטופלים שמתקשים להיכנס, או לא מצליחים לראות דבר. התהליך הזה פותר ועוקף חסימות רבות והוא עוצמתי מאוד.

 

בנוסף, עצם החיבור בין המחשבה לבין הרגש והגוף, הוא כשלעצמו יוצר ריפוי. כאמור זו גם השיטה העומדת בבסיס שיטת "ההתמקדות" – שיחה עם האיברים שלנו המספרים לנו מה קורה לנו רגשית, ופיזית.

 

ניתוח התהליך

כשהמטופל ניצב מול מול הדלתות והמטפל נוקט בשיטה ההלוגרמית הוא מעביר אותו בין הרבדים השונים של ישותו.

 

בהוראה למטופל "לחשוב על הנושא שאתו נכנסת ולומר אותו", יש העברת המטופל לרמה שונה מזו שהוא נמצא בה. הוא מגיב כעת ברמה השכלית. המשפט הבא, "איזה רגש זה מציף בך", מעביר אותו לרובד רגשי והשאלה "היכן בגוף?" המלווה בהנחיה להניח את שם ידו, מפעילה אותו במימד הפיזי של מהותו.

 

המסלול הזה – חשיבה, בחינת הרגש והמגע הפיזי שבא בעקבותיו, הוא תהליך תרופאיתי בפני עצמו, דרך של חיבור אל שלושת הרבדים, ובסך הכל מהלך שעוזר לקפוץ פנימה לתוך הגלגול ולהסרת חסימות

 

את השיטה הזו של שילוב שלושת הרבדים האלו או את חלקם, אפשר לנצל גם בשלבים אחרים של הטיפול. בעת שלבי הטיפול השונים, כשעולים רגשות ותחושות, אפשר ורצוי לחבר בין הרגש לגוף. להשתמש בגישה של "איפה בגוף אתה מרגיש את זה" ולהניח יד במקום.

 

גם בפרק הקודם, בעת הדיון על השימוש בגופים האנרגטיים, ציינו את התועלת שבהנחת ידיים על הגוף. כשהמטפל מניח יד על הגוף, כשהמטופל מניח יד על הגוף, ובעיקר אם ניתן לכוון למקום בו המטופל מזהה את הרגש, יש גם בכך תהליך ריפוי בפני עצמו, תהליך העוזר לטיפול כולו.

אל השיעור הקודם אל השיעור הבא