Get Adobe Flash player
אזהרה: החומר בקורס זה מיועד להעשרה ולהרחבת אופקים בלבד ואין לבצע טיפולים בהסתמך עליו

שחזור גלגולים: הבחירה והתיקון

 

בשלב זה, לאחר מציאת ההקשרים וראייה רחבה של התמונה והמציאות, יהיה על המטופל למצוא "סיום שונה" לחוויה המשמעותית ביותר בגלגול שבו הוא נמצא (לזו שיש את ההשפעה הגדולה ביותר על הנושא שעבורו התחיל הטיפול) "ולשבץ" אותו בסיפור חייו דאז. זו מהות התיקון, ולכאן כיווָנו להגיע.

 

בחירת התיקון

התיקון הוא הסוד להצלחת הטיפול והבחירה באופי השינוי מהותית להצלחה, ויש לייחד לה זמן עוד בטרם מתחיל הטיפול - בעת השיחה המקדימה.


חשוב להסביר למטופל שהתיקון בא ממקום של אחריות, ממקום של בחירה מתוך האחריות האישית שלו לחייו הוא, ולא ממקום של אשמה ולא ממקום של הלקאה עצמית על בחירות לא טובות שעשה בעבר. הבחירה באה ממקום של ההבנה שיש לו אפשרות לבחור אחרת.


שינוי החוויה צריך לחול עליו עצמו. אין זה נכון לשנות את הסיפור ע"י שינוי בעלילה הנובעת מהתנהגות שונה של אחרים. בחירת השינוי צריכה להיות מבוססת על החלטה שלו עצמו, על שינוי בהתנהגות שלו, בהחלטות והבחירות שלו, ולא של דמות אחרת בסיפור.


אבל... אין לצפות מהמטופל, שכבר בטיפול הראשון, יעשה את הבחירה הטובה ביותר. נניח למשל שבאותו טיפול, התיקון הושלך על מישהו אחר.  דרך נכונה היא לאפשר לו לעשות במפגש הזה (כאמור, במפגש הראשון) מה שהוא רוצה או חש כנכון. בתחילת הטיפול הבא, צריך לשקף לו את מה שהיה, ולהסביר לו את הטעות של המפגש הקודם. למשל: "בפעם הקודמת בחרת תיקון שמשליך את האחריות על הזולת בוא נראה בפעם הזאת, אם תוכל להביא את התיקון שיהיה יותר ממקום של אחריות שלך ובוא נראה מה קורה".

 

נקודת המוצא היא סבלנות, לאט לאט, כי הרי לא מדובר בטיפול שלוקח מפגש אחד או שניים, אלא סדרה שלמה.


ומה אומרים בפועל? זה כמובן משתנה לפי הנושא ולפי סיפור הגלגול. אם היה מדובר בסיפור הקשור בחוויה קשה ולא נעימה תאמר: "כדי לעזור לך להשתחרר מהחוויה הלא כל כך נעימה שחווית בגלגול הזה דמיין שוב את האירוע המשמעותי ביותר שעברת", כאן תת המודע ייקח אותו לאן שצריך, "נסה לחוות אותה שוב, את אותו רגע, אותו אירוע, להחיות אותו. ועכשיו דמיין איך אתה משנה את הבחירה שלך באותה סיטואציה, (או "באותו אירוע"), והבחירה החדשה שלך תשפיע לטובה על השתלשלות חייך באותו גלגול. וכשאספור עד שלוש, תחזור לרגע הזה ותבצע את השינוי אחת, שתיים, שלוש"

 

חשוב להדגיש את צמד המילים "תשפיע לטובה" כי לפעמים יש כאלה שלוקחים את ההזדמנות הזאת, אך במקום לייצור חוויה חיובית – מעמיקים את החוויה הקשה, מייצרים חוויה קשה יותר או - שעושים תיקון קטן, לא משמעותי.

 

ואם התיקון המתבקש קשור רק לסיטואציה, להחלטה, ואינו כרוך בחוויה קשה? אז תוכל לומר: "בחר ברגע משמעותי אחד בתקופת החיים שחווית הרגע ובחר שינוי לחוויה, שינוי שישפיע לטובה על המשך חייך. כשאספור עד שלוש, תחזור לרגע הזה ותבצע את השינוי אחת, שתיים, שלוש". השתמש במונח "רגע משמעותי", "רגע דרמטי", "רגע חשוב במיוחד" או "רגע שיש לו את ההשלכה הרבה ביותר על המשך אותו גלגול", הכל תלוי בסיפור הגלגול כפי ששמעת.

לאחר שביצע את התיקון, אפשר למטופל דמיון עשיר של החוויה, דמיון שמח. אתה צריך לזכור כי ממילא הכל בחוויה הרגשית. ואם כך, אז למה שלא נדמיין חוויה שמחה?

 

הדריכו אותו לדמיין אירועים משמחים, חתונה, ילדים, חיים מלאי השראה והצלחה, הגשמת כל מה שחלם, וברגע שלפני מותו - שידמיין שהוא מוקף בבני המשפחה בהרגשת שלמות אהבה ושמחה. הנחו אותו לדמיין כך - תראו מה כוח של דמיון יכול לעשות!

 

עודד את המטופל לתת דרור לדמיון שלו. כשיתחיל לספר מה הבחירה החדשה שלו, שאל מה הלאה, ומה הלאה ומה קורה אח"כ - עד שמגיעים לרגע אחד לפני המוות, והוא מתאר את הרגע המתוקן, הוא רואה מה קורה שם ברגע המתוקן, בד"כ זה נראה הרבה יותר טוב ממה שהיה בפעם הקודמת. מטיפול לטיפול תעודד את המטופל להעניק לעצמו תיקון הרבה יותר שמח עם סוף טוב, הכל בדמיון.

 

הערות חשובות: 

  • לפעמים עולה גלגול שבו אין צורך לבצע תיקון לחוויה. היא הייתה נפלאה עבורו, ומה שאנחנו רוצים במקרה הזה הוא להביא את החוויה הנפלאה לחיים שלנו. לכן לא נכפה על כל מטופל ובכל מפגש שינוי ותיקון.
  • סיום הגלגול – לא חייבים לבחור ברגע המוות אלא ברגע משמעותי. לפעמים נכנסים לגלגול ברגע המוות ואז משנים את הסוף. כשאנחנו במסע של דמיון הדברים עובדים אחרת, ויש לשמור על פתיחות.

 

חזרה אל היכל הזכרונות

סיימנו את הגלגול, המטופל תיאר לנו את הרגע שהיה לפני המוות, אבל אחרי התיקון, ואנחנו מנחים אותו לחזור להיכל: "כשאספור עד שלוש, תחזור להיכל. תפתח את הדלת תכנס להיכל ותסגור אותה מאחורייך. בהיכל מחכה לך המדריך אחת. שתיים. שלוש".

 

בשלב הזה, המטופל נמצא עדיין בהשראה, במקום של קבלה, וביכולת מוגבלת יותר של תודעה. אמור לו שהמדריך ימסור לו שני דברים:

  • מסר – שאל אותו מה אמר לו המדריך, מה הי ההמסר. המסר יכול להיות מילה או משפט, או חיוך, כל דבר. (בהמשך נלמד מה עוד נעשה עם המדריך בהיכל)
  • מתנה - המתנה שמקבלים מהמדריך יכולה להיות חפץ, אנרגיה, או כל דבר אחר. אין צורך להתעקש על המתנה, יש מתנות שחוזרות על עצמן, זה סוג של ארכיטיפ, סמל שחוזר על עצמו, אמור למטופל שהמתנה תקבע בגוף שלו ובחיים כאן ועכשיו - את הריפוי שקבלת בטיפול. 

אחרי שיקבל את המתנה שאל אותו מה היא, ואמור לו: "אתה מקבל את המתנה מהמדריך ומטמיע את המתנה בגוף האנרגטי שלך במקום שאתה בוחר, ובזמן שאתה מטמיע אותה אתה מרגיש איך היא מחלחלת בכל תא ותא בגוף שלך ומתממשת בכאן ועכשיו בחיים הנוכחיים שלך".

אל השיעור הקודם אל השיעור הבא