Get Adobe Flash player
אזהרה: החומר בקורס זה מיועד להעשרה ולהרחבת אופקים בלבד ואין לבצע טיפולים בהסתמך עליו

שחזור גלגולים: התיקון באמצעות רטרו הילינג

 

כאן, בטרם נמשיך בהסבר הטיפול ולפני שנלווה את המטופל אל מעבר לדלת הגלגול, צריך לדבר על כמה נקודות הקשורות למהות הטיפול.


הסיבה המוצהרת ("הנושא"), זו שלמענה הגיע המטופל, מטופלת באמצעות תהליך שפותח ע"י דר' זפרן והנקרא "רטרו הילינג. הרעיון ברטרו הילינג הוא שינוי זכרון חוויה שהגיעה מחיים קודמים וצרובה בתוך הזיכרון, בתת מודע של המטופל.

 

הסיפור כפי שעולה בגלגול, מציג מסלול חיים הבנוי מחוויות רבות שבסופן יצרו מציאות מסוימת. למציאות זו יש השפעה על גלגולי חייו המאוחרים יותר של האדם. רעיון הרטרו הילינג אומר, שלו יכולנו לשנות את זכרונות המציאות הזו הצרובים אצלנו, בתת מודע שלנו בחיים אלו, בדרך שההשפעת הלא רצויות מהחיים ההם יוחלפו בחוויות אחרות, נוכל לתקן את הבעיה המטרידה.

 

כשאנחנו חוזרים אחורה לאירוע משמעותי ובוחרים דרך אחרת לאותו אירוע, אנחנו לא משנים את האירוע עצמו, אלא את החוויה שלנו ממנו ואת הרגש שלנו מול אותה חוויה. ובעיקר, מפנימים את ההבנה שיש לנו בחירה חופשית.

 

אם אז בחיים הקודמים, בחרנו באפשרות א' אנחנו יכולים לבחור היום באפשרות ב', ג' או ד'. כעת, מזוית הראייה מרובת ההקשרים, אנו מבינים שהבחירה רחבה, והאפשרויות רבות.

 

האירועים המשמעותיים נשארים חקוקים. הדרך לחוות אותם – שונה, ההבנות שצומחות מהדרך שונות.

 

הקארמה 

"קארמה הוא מושג פילוסופי שמקורו בדתות הודיות, שמתאר מחזור מלא של יחסי סיבה-תוצאה. זהו סך כל מעשיו של האדם - בעבר, בהווה ובעתיד. השפעתם המצטברת של המעשים משפיעה באופן ישיר על המציאות - ומכך משתמעת אחריותו האישית של כל אחד על חייו. בדתות שבהן קיימת אמונה בגלגול נשמות - חלים יחסי הסיבתיות לאורך כל הגלגולים (בעבר, בהווה ובעתיד)" מתוך אתר ויקפדיה.

 

קארמה

חווית חיינו היא תוצאה מצטברת של כל גלגול וגלגול בחינו הקודמים. משמעות ה'קארמה' שלנו היא שאנו, כאן ועכשיו הננו התוצאה של כל מה שהיה. הדברים הטובים והפחות טובים, פעמים רבות יש לנו נטייה לראות רק את הצדדים השליליים, אבל לאמיתו, כל דבר נפלא שאנחנו מגלים בתוכנו, הוא תוצאה של קארמה של עשייה או חוויה בגלגול חיים קודם.

 

כאשר אנו באים לעשות תיקון, המשמעות היא שחרור ממנגנון הקארמה שבונה אותנו.

 

שעור שנשמה צריכה ללמוד, יכול להתפרס על פני גלגולים רבים. אם נשמה צריכה לחוות משהו, הצורך רק הולך ומעמיק, ומתי שהוא היא תצטרך לחוות את החוויה במלואה, לקבל אותה ולשחרר אותה. חוויה טראומטית בחיים אלה יכולה על כן להיות חווית המשך של צורך שלא מולא, או מולא חלקית בגלגולים קודמים. זה לא מסיר אחריות משום דבר אחר, זה בוודאי לא נעשה בכוונה תחילה זה וודאי מחמיר את האחריות למעשה.

 

כמובן שניתן לטפל בחוויה בכלים של החיים הנוכחיים, אבל הטיפול בחוויה בגלגול חיים קודם קל יותר משום ריחוקו, משום שאנו חשים הרבה פחות רגשות אשם, פחות אחריות לטיפול בנושאים קשים לנו. הריחוק המבורך הזה מאפשר לנו לגשת לנושאים שהם טעונים עבורנו.

 

הבחירות בחיים

לכל גלגול חיים יש חוט העובר כשני לאורכם, מעין תכנית אב. הבחירות שאנו עושים לאורך מעגל החיים נעות על פי הדרך שבה אנחנו חווים את האירועים המשמעותיים - נכון לאותם חיים. נראה שאנו חייבים לעבור תחנות מסוימות, על פי "תכנית האב" אבל, אין אנו חייבים לעבור אותם בדרך הקשה ביותר.

 

אפשר להסתכל על החיים כעל צבר שיעורים שעל הנשמה לעבור, חוויות של אהבה ללא תנאי, אמון, התמודודיות חברתיות ועוד. בדרך ללמוד את כל אלה, רבות הן האפשרויות והבחירות. נשווה את זה לבית ספר, ולשיעורי מתמטיקה. יכולים להיות לנו מורים מצוינים שאיתם נאהב ללמוד את המקצוע, אך גם מורים איומים שבגללם נשנא אותו. אם היתה בפנינו הבחירה, היא לא היתה לוותר על לימודי המקצוע כי אז השיעור לא נלמד, אלא הבחירה בין המורים!

 

ניקח לדוגמא את חווית הנטישה. אם הנשמה צריכה ללמוד על נטישה, חווית השיעור יכולה לבוא מאדם שההיסטוריה הפרטית שלו היא נטישת זוגיות אחת אחר השנייה. סביר להניח שהנטישה משאירה חוויה שלילית. מישהו, כנראה לא אדם סימפטי במיוחד נטש גם אותי... אבל אפשר ללמוד על נטישת אותה הזוגיות בדרך אחרת. - החלטת הנטישה היא שלי ונובעת מסיבות מאוד ענייניות. בשני המסלולים אתה לומד על נטישה, אבל מזוית ראייה אחרת – הבחירה שלי לקום ולצאת ממערכת זוגית שלא טובה לי, היא היבט אחר של נטישה, היבט ממקום אחר לגמרי.

 

כל נושא ניתן ללימוד בין אם בדרך הקשה, עם הראש בקיר, ובין אם בדרך קלה ונעימה יותר. כמובן שאין הבטחה לגבי התוצאה, אבל עצם ההבנה שהבחירה קיימת, שיש יותר מאפשרות אחת מקילה על המצב, עושה את הדברים פשוטים יותר, יהיה קל יותר לעבור קשיים וסף הקריסה האישית עולה גבוה יותר. ההכרה בקיום הבחירה האחרת היא משענת מחזקת. כמובן שאין זה הופך את החיים לחסרי בעיות וקשיים, אך זה אומר שיש לנו יותר כלים בהתמודדות.

 

נחזור לנטישה ולבחירה. אפשר כמובן לשנות את הסיפור בדרך של שינוי החלטת בן הזוג - הוא לא נוטש וזהו. אבל הדרך הנכונה היא לשנות את ההחלטות והבחירות שלנו, ולא של האחרים. הצורך בשינוי ההחלטה שלנו נועדה על מנת שנחווה את תחושת הבחירה.

 

אם הבחירה בנטישה היתה נשארת בחירתו של האחר, כך שהסיפור לא השתנה בנקודת זמן זו, הדרך הנכונה להתמודדות תהיה בקבלת החלטה בשלב מאוחר יותר, אבל החלטה שלי. הנטישה ופירוק הזוגיות עדיין היו מתרחשים, אבל אז הייתי למשל, בוחר לאסוף את עצמי ולפתוח בחיים חדשים. התיקון בדרך זו יותר משמעותי, הוא לא משליך את זה על האחר, על הבחירות שלו על מה הוא עשה אלא - איך אני מגיב. הבחירה העצמית מקנה כוח ועוצמה! 

אל השיעור הקודם אל השיעור הבא