Get Adobe Flash player
אזהרה: החומר בקורס זה מיועד להעשרה ולהרחבת אופקים בלבד ואין לבצע טיפולים בהסתמך עליו

שחזור גלגולים: היער העתיק

 

המעבר מתהליך ההרפייה אל הדמיון המודרך נעשה באמצעות כמה סמלים ארכיטיפים המשלבים מעבר אל עולם הדמיון והעמקת ההרפיה בעת ובעונה אחת.

 

המדרגות

מיד לאחר סיום תהליך ההרפיה, אומר המטפל: "אתה רואה או חש את עצמך עומד בראשו של גרם מדרגות לא מוכר לך, שיש בו 10 מדרגות. לפי הספירה שלי, תתחיל לרדת ברגל ימין ועם כל מדרגה, תגיע הרפיה יותר ויותר עמוקה.

 

גרם המדרגות הזה אינו מוכר למטופל מהחיים האלה. לנקודה זו יש חשיבות מבחינת הדמיון המודרך, כי היא תגרום לו להרגיש שהוא נמצא "במקום אחר", בחוויה אחרת ושונה. חוויה הזו מפתחת סקרנות המאפשרת למטופל לעזוב את עולם העירנות ואת מה שהכיר עד עכשיו. 

 

גם לירידה במדרגות יש משמעות, והיא מתקשרת להרפיה. ירידה מתורגמת לשקיעה אל הרפיה עמוקה יותר, ותחילת הירידה ברגל ימין מרמזת על הצלחה.

 

הירידה במדרגות היא כלי שרבים עושים בו שימוש. לחילופין, ניתן להשתמש במעלית היורדת מטה.

 

השמוש ב "אתה רואה או חש את עצמך עומד..." יספק נוחות למטופל שבשלב זה הוא אינו חייב לראות את המדרגות, אך צריך לפחות לחוש שהוא נמצא בראשו של הגרם.

 

"אספור עכשיו מ-10 אחורה עד 1, עם כל מספר שאומר, אתה תרד מדרגה למטה, אל תוך מצב של הרפיה עמוקה יותר ויותר. תתחל לרדת ברגל ימין.

עשר. רד מדרגה אחת

תשע. הממשך לרדת

שמונה. אתה מרגיש איך הגוף הולך ונעשה רגוע יותר ויותר

שבע. תחושה של הרפיה עמוקה יותר ויותר, מרגע לרגע

שש. הגוף כולו רגוע ומשוחרר

חמש. גם הרעשים החיצונים שאתה יכול לשמוע, לא מפריעים לך לשקוע יותר ויותר בהרפיה

ארבע. המחשבות עוזבות את הראש

שלוש. שתיים. אחת, ואתה עומד כעת עם שתי הרגלים על הקרקע"

 

היער העתיק

בשלב הזה המטופל עומד להיכנס אל יער. יער עתיק וסבוך. "יער עתיק" הוא סמל, ארכיטיפ לתת מודע, סמל קולקטיבי לתת המודע, למקומות הלא מוכרים בתוכנו. בשיחה המקדימה תבררו עם המטופל אם יש לו בעיה עם יער, אם כן, תוכלו לבחור בדרך אחרת אחרת שיש לה את אותה משמעות ארכיטיפית

 

הכניסה אל היער היא באמצעות דלת שתיפתח מעצמה. הדלת נפתחת לבד כי מעבירה אותנו מימד והיא גם נסגרת מאחורי המטופל באופן עצמאי.

 

הדלת, היא המקום הראשון בו עליך לוודא שהמטופל לא נרדם. אתה מציין בפניו שהדלת לפניו, והדלת יכולה להיות בכל סוג, צורה, גודל או צבע ומבקש ממנו לתאר את הדלת: "תאר לי את הדלת, ממה היא עשויה? היא גדולה? מה צבעה?" בפעולה זו מוודאים שאתם בתקשורת, המטופל בעירנות, בהכרה, וגם מתחיל דו שיח, שילווה את כל מהלך הטיפול.


"הדלת נפתחת לפניך, אתה עובר לצידה השני ורואה שביל המוביל אל יער עתיק. השביל מוכר לך, ונוח לך ללכת עליו"

 

בעת שהמטופל הולך ביער, עליך להנחותו למצב בו היער מעמיק והולך, נהיה צפוף וסבוך יותר ויותר - וככל שהיער עמוק יותר, כך גם ההרפייה. היער עשוי להיות מפחיד, ועל כן עליך לציין כל הזמן שהשביל מוכר ובטוח.

 

ככל שיתקדם, ילך היער ויהיה צפוף וסבוך יותר. בתחילת השביל, המטופל יראה את קרני השמש החודרות מבעד לצמרות, אך בהמשך, צפיפות העצים תמנע זאת, והאור ילך ויחלש ילך ויחשיך.

 

לאורך השביל וככל שנכנסים למעבה היער, יש להקנות למטופל ביטחון באמצעות השביל המוכר ולחבר אותו אל היער באמצעות חושיו: "אתה שומע וחש את פסיעותיך על השביל המוכר והבטוח", "אתה רואה את קרני השמש מרצדות בין העלים", "אתה שומע את רחשי היער, את רשרוש העלים, את הציפורים שבין העצים, אתה חש את משב הרוח המלטפת", "גע בגזעי העצים וחוש כמה חזקים ורחבים הם, אתה מריח את העצים ואת האדמה, ושומע את פסיעותיך על השביל המוכר" ובהמשך: "היער הולך ומעמיק, נעשה צפוף יותר ויותר, עד שקרני השמש לא מצליחות לחדור", "אתה נכנס עמוק עמוק אל תוך היער, עמוק אל תוך תת המודע שלך"

 

זכור: חשוב שההנחיה תיעשה איטית, נינוחה, בטון דיבור נמוך ומלטף.

 

ההליכה ביער מתקרבת אל סיומה, כאשר מתוך החשיכה "אתה רואה אור מרחוק. השביל מוליך אליו. התקדם אליו עוד ועוד, התקדם בבטחה, ונקודת האור גדלה והופכת להיות קרחת יער"

 

בנקודה זו, תם פרק היער העתיק, ומטופל עובר אל איזור "היכל הזכרונות"

אל השיעור הקודם אל השיעור הבא