Get Adobe Flash player
אזהרה: החומר בקורס זה מיועד להעשרה ולהרחבת אופקים בלבד ואין לבצע טיפולים בהסתמך עליו

שחזור גלגולים: כניסה להרפיה

 

מטרת ההרפיה

הטיפול בדמיון מודרך מתחיל בהרפיה. המטרה היא לגרום למטופל לשנות את מצב התודעה שלו ממצב שבו כל חמשת החושים בעירנות מלאה, וממצב של שיפוטיות כלפי הסביבה למצב תודעה שבו יש מקום לדמיון ולתת המודע. ככל שההרפיה תהיה עמוקה יותר, כך יהיה הטיפול טוב יותר.

 

המשמעות הפיזיולוגית

למעבר הגוף למצב מדיטטיבי יש משמעות פיזית ותודעתית כאחד. במישור הפיזי, ההרפיה מובילה למנוחה מלאה של הגוף. מערכת העצבים נמצאת במצב של רגיעה, לחץ הדם עשוי לרדת, הלב נח, מחזור הדם עובד כתקנו, השרירים מקבלים אספקת דם סדירה ומתרפים. ביטוי חשוב המסמל יותר מכל את ההשפעה התודעתית של ההרפיה הפיסיולוגית, הוא השינוי בתדר גלי המוח. בדיקות EEG (אלקטרואנצפלוגראם - מכשיר העומד לשירותם של רופאים נוירולוגים וחוקרי מוח) מראות ירידה בקצב גלי המוח לתדר הנקרא "גלי אלפא". תדר זה (8-12 הרץ, גלים בשנייה) אופייני למצבי עֵרוּת אבל במצבי רגיעה, בחוסר מיקוד ובמדיטציה.

 

בטרם ההרפיה

את הטיפול כולו החל מההרפיה ועד לסופו יש ללוות במוסיקה רגועה, בתאורה מעומעמת ובנר דולק בלהבה נעימה. להפעלת מוסיקה במבחר סגנונות - לחץ כאן

 

יש להדריך את המטופל לעבור למצב של נוחות מירבית. הידיים והרגלים צריכות להיות חופשיות ולא מצולבות או משולבות. לבדוק שאין לחץ מיותר, או נקודה שאינה נוחה.

 

עדיף לבצע את ההרפיה במצב ישיבה. לישיבה יש משמעות של עבודה, עשייה אותם איננו רוצים להפסיד בעוד שהשכיבה מתקשרת למנוחה, ועלולה לגרום למטופל להירדם.

 

יש לוודא שהמטופל אינו תחת השפעת אלכוהול וסמים.

 

מרגע שהמטופל עוצם את העיניו ומתמסר להוראותיך, נקבע הסטאטוס של מטפל ערני ומטופל במצב של הרפיה. עליך לדבר בביטחון ובסמכותיות, המטופל יבצע ויאמין במה שתבקש ממנו.

 

לעיתים, הסביבה מרעישה, שאון העולם החיצוני מגיע אל המטופל ובגלל השקט המנטלי שלו, הם עשויים להיות מועצמים. על המטופל להגיע למצב בו הוא מתעלם מהרעשים ועליך לעזור לו בכך ע"י שהקולות יהפכו לחלק מהתהליך. לדוגמא, אפשר לעזור לו בכך שאומרים "תנשום את הקולות מבחוץ", זה יעזור לו להרפות, הוא יבצע את ההוראות וירגיש נינוח.

 

את ההנחיה יש לבצע בקול רגוע, בדיבור שקט ואיטי. רצוי אף לתרגל שיטה "למשיכת" אורך מילים בתוך הטקסט: התרכ....ז בכפו....ת הרגלים 

 

תהליך ההרפיה מתחיל בתרגילי נשימה ועובר לשחרור השרירים לאורך הגוף. התהליך הזה לוקח כ 10 דקות.

 

חשוב: אין לעשות קיצורי דרך, ואין לקצר את משך הזמן הנדרש. יתרה מכך, אם המטופל אינו רגוע, אפשר להמשיך ולהאריך את התהליך.

 

נשימה

תהליך ההרפיה מתחיל בנשימה. עליך להדריך את המטופל להתחיל בנשימות עמוקות ולהתרכז בהם.

עליך להנחות: "שאף נשימה עמוקה דרך האף, ומלא את בית החזה. נשוף דרך הפה עד לריקון הריאות. הנשימה נכנסת קרירה ויוצאת מהפה לחה וחמה"


עליך ללוות את המטופל בכמה נשימות עמוקות, בקש ממנו לתאר בנפשו את מסלול האוויר - אוויר קריר וטרי נכנס לריאות, מנפח את בית החזה, ובנשיפה - יוצא החוצה ולוקח עימו את המתיחות שנמצאת בגוף. תאר בפניו את מטרת הנשימה העמוקה: "הנשימות מכניסות להרפיה, עוזרות להרגיש שלווה".

 

אם המטופל אחרי יום עבודה, אם הוא לחוץ ועייף, יש להאריך את הנשימות.

 

נשימה מחזורית

אפשר ורצוי להשתמש בטכניקה המקובלת במדיטציה וביוגה – הנשימה המחזורית. בנשימה מחזורית הגוף נכנס לקצב קבוע של נשימות עמוקות שביניהן מפרידות עצירת הנשימה לרגע קצר.

 

השיטה: שאיפה דרך האף תוך ספירה איטית של המנחה מ-1 עד 4. החזקת האויר בריאות – גם כן בספירה עד 4. הנשיפה בנעשית דרך הפה, גם היא בקצב 4 עד לריקון הריאות ועצירה נוספת, שוב, בקצב 4.

 

את המחזור הזה יש לבצע מספר פעמים - בין חמישה לעשרה מחזורים.

 

לפני המעבר לשלב הבא, החזר את המטופל לנשום רגיל, לנשימות שקטות ונינוחות. אמור לו: "עבור לנשימה רגילה, נשימה שקטה מאוד, חלשה מאוד. חלשה עד כדי שאם נשים נוצה ליד אפך, היא לא תזוז" 

 

תחילת ההרפיה

דרך מקובלת לתחילת ההרפיה היא על ידי יצירת ניגוד - כיווץ חזק של השרירים ושחרורם המהיר. פעולה זו ממחישה את הניגוד ומבליטה את תחושת הרפיון.

 

נתחיל את הנחיות ההרפיה בריכוז בכפות הרגליים: "התרכז בכפות הרגליים. העבר את תשומת הלב אל שרירי כפות הרגליים, וכווץ אותם עד למקסימום האפשרי. עתה, כווץ אותם יותר, ועוד יותר... וכעת, שחרר אותם בבת אחת".


הנחיית ההרפיה לוקחת את המטופל במסלול שחרור שרירים לאורך גופו. מתחילים בכפות הרגליים, מדגישים את רפיונן, את הכבדות הפושה בהם, עולים אט אט לקרסוליים, לברכיים ולירכיים. משם לישבן, לאגן, לגב התחתון ולבטן על אבריה הפנימיים. עולים לאורך עמוד השדרה "חולי...ה אחר חולי...ה עד לשכמו...ת ולכתפיים".

 

אפשר ורצוי לחזור ולהדגיש את השקט שבנשימות הממלאות את בית החזה באוויר טרי ופולטות את האוויר החם והלח.

 

לאחר שחרור השרירים בשכמות, בכתפיים, תעבור ההנחיה לשחרור שרירים והרפיה של הידיים, מטה לכל אורכן עד לקצות האצבעות.

ומשם, עוברת ההנחייה אל הראש: הצוואר והקודקוד כולו, המצח רפוי, הגבות רפויות והמרווח ביניהן גדול, האף רגוע, הסנטר שמוט והפה פתוח מעט.

 

בשלב הזה, משעברו כבר כ 10 דקות של הרפיה וריכוז בפנימיותו של המטופל, הוא חש רגוע ורפוי לחלוטין, וזה הזמן לעבור לשלב הבא - המסע אל היכל הזכרונות. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל השיעור הקודם אל השיעור הבא