Get Adobe Flash player
אזהרה: החומר בקורס זה מיועד להעשרה ולהרחבת אופקים בלבד ואין לבצע טיפולים בהסתמך עליו

שחזור גלגולים: הנחיות כלליות לפני טיפול

 

טיפול באמצעות שחזור גלגולים

נסיונם של פסיכיאטרים רבים שטיפלו בחולים באמצעות היפנוזה, העלה שהצפת אירועיים מחיים קודמים והעלאתם אל התודעה, מסייעת למטופל להתמודד עם בעיות וקשיים שבעטיים הגיע לטיפול. מספר המקרים בהם אנשים עברו טיפול והחלימו אם באופן מוחלט ואם בשיפור משמעותי של איכות חייהם - גדול, והספרות המקצועית עמוסה בתיאור מקרים כאלה.

 

שחזור הגלגולים יכול אם כן להוות דרך לשיפור חייהם של בני אדם הסובלים מבעיות, ולשנות או לחזק תכונות ואופני התנהגות.

 

מטרת קורס זה היא ללמד טכניקות של מעבר אל זכרונות מחיים קודמים - הרלוונטיים לבעיה, הצפתם ויצירת תהליך תיקון לטראומות או חוויות המשפיעות על החיים הנוכחיים.

 

הטכניקה להצפת הזכרונות היא בפנייה אל התת-מודע בדרך של דמיון מודרך.

 

כבר בשלב זה יש לציין כמה נקודות עקרוניות:

  • לא כל אדם מתאים לטיפול מסוג זה
  • טיפול יכול להתפרס על פני מספר מפגשים
  • הטיפול והחשיפה אל חיים קודמים יכול להציף בעיות ונושאים שונים ממה שהמטופל הגדיר בתחילת הדרך
  • אין להעביר אדם מספר רב של גלגולים במשך מפגש אחד

 

תהליך טיפול

תחילתו של הטיפול היא בשיחה מקדימה בה ייעלו הנושאים לטיפול, יישאלו שאלות והמטופל יחתום על מסמך הסכמה.

כל מפגש בנוי ממספר מרכיבים:

  • כניסה להרפייה עמוקה - מדיטציה
  • הליכה בדרך של דמיון מודרך (באמצעות הדרכה אקטיבית של המטפל) אל היכל הזכרונות - הכניסה אל החיים הקודמים
  • חווית החיים הקודמים, איתור התקופה והאירוע המשמעותי לנושא הטיפול
  • תיקון (רטרו הילינג) והפנמתו
  • יציאה מהמדיציה ומעבר לעירנות מלאה

 

נושאים ושאלות העשויים לעלות לפני ובמהלך טיפול

האם התמונות שעולות בעת הדמיון המודרך הן אמיתיות?

שאלה זו אופיינית לאנשים רבים שקשה להם לקבל את עובדת קיום הנשמות והמשכיות החיים. שיחה מקדימה אינה המקום ללבן שאלות מסוג זה ועל כן אין זה משנה כלל אם זה אמיתי, אם האירועים שעולים היו או לא. בכל מקרה יעלה תסריט המציג את האירועים ומה שחשוב הוא איפה הם פוגשים אותי כיום. הבחירות שאעשה בטיפול, המסקנות שאסיק, קשורים לחיי אלה, ועל כן אין כל חשיבות לשאלה "אם זה היה או לא".

 

האם יש סכנה בטיפול?

לאדם הסביר, הנורמטיבי, השיטה לא מסוכנת. הדגש הוא על "הסביר" – אין לטפל באדם שמטופל בתרופות מייצבות פסיכיאטרית, באדם הסובל ממחלות נפש (ולבטח לא מי שסובל ממחלות קשות – סכיזופרניה וכו'). ראוי כמובן להימנע מטיפול בכל מי הסובל מתופעות נפשיות, ואם אין למטפל את הכלים לדעת אם המטופל עשוי לסבול מתופעות לוואי, ראוי להימנע מטיפול כזה.

 

המבחן החשוב מכל הוא "בוחן המציאוּת". בוחן המציאות הוא ההגדרה למנגנון שמייצב בין הדחפים הפנימיים של האדם לבין הסביבה - הדרישות שהיא מעלה והאיסורים שלה. בוחן מציאות תקין אומר שיש איזון בין הדחפים. גם אם אני חש צורך להתנהג באלימות, כנראה שלא אעשה את זה. יש לי אגו תקין שימנע ממני ויאזן את הדחף הזה. כאשר בוחן המציאות של המטופל אינו תקין, גם אם הוא נוטל תרופות המאזנות אותו, מוטב שלא לטפל בו.

 

האם להעביר טיפול לבני משפחה?

לאדם שבא לטיפול חשוב שתהיה מולו דמות של מטפל, אדם שהוא לא מחויב אליו רגשית, שיכול להיות רק בשבילו ורצוי לא לבלבל בין השניים ועל כן מוטב מלהימנע לערב יחסים אישיים במקום שבו היחס החשוב הוא "מטפל/מטופל" ותו לא.

 

נקודת ראייה אחרת לנושא היא עובדת הטיפול בסביבה של חיים קודמים. במהלך הטיפול עשוי חוויה קשה מגלגול קודם שהיא משותפת למטופל ולמטפל. מצב כזה יכול ליצור התנגדות ולפגוע במהלכו התקין של הטיפול. אין זה אסור כמובן, אך בהחלט אבל זה לא מומלץ.

 

הטיפול משמעותי יהיה תמיד מול מישהו זר, שם יכול המטופל להיות פתוח לגמרי והתחושה היא של "הוא לא מכיר אותי, הוא לא שופט אותי, הוא לא צריך לבלות איתי".

 

האם לטפל בילדים?

טיפול זה מיועד לאנשים בוגרים (לפחות בני 18) אנשים שידעו להתמודד עם מה שעולה.

 

האם יש פחד מהתמונות שעולות?

כאן יש ביטוי ברור לבוחן המציאות של המטופל. כאשר בוחן המציאות תקין, המטופל מבין שמה שנראה בטיפול אינו שייך למציאות הנוכחית שלנו עכשיו ושעליו להתייחס לסיפור כאל חלום. כשאדם מתעורר מחלום עצמתי, הוא יכול להישאר בתחושה כמה ימים, אבל אנו ממשיכים בחיים.

 

לאדם שבוחן המציאות שלו תקין ובכל זאת עולים פחדים, יש להסביר: "מה שתראה זה מה שהיה בעבר. אין לך שום אחריות או אשמה על מה שהיה או על בחירות שנשמתך עשתה אז. מה שאתה רואה הם הזיכרונות מחוויותיה של הנשמה ובידך האפשרות לתקן אותם ולבחור אחרת.

 

אם עולה פחד תוך כדי הטיפול תוכל לומר למטופל: "תסתכל על הסיטואציה מבחוץ" בדרך כלל עוזר ואם לא, תמיד יש באפשרות המטפל לקפוץ לסיטואציה אחרת, או אפילו להוציא את המטופל מהמקום.

 

השלב הראשון בטיפול, הוא כאמור בשיחה המקדימה - ועל כך בדף הבא 

 

אל השיעור הקודם אל השיעור הבא